سال جدید

نوروز و عید را از زمان کودکی به خاطر دارم ! شاید آن موقع ها که همه چیز متفاوت بود ! از رفتار مردم با هم تا وسایل و استفاده های آن ها ! آن موقع ها زمان نه چندان دور اینترنت و موبایل و تکنولوژی های امروزی وجود نداشت ولی زندگی ها راحت تر بود و مردم صادق تر و خوش تر ! به یاد دارم از آن ایام که آمدن نوروز را با چهارشنبه سوری به پیشواز میرفتیم ولی نه از این گونه چهارشنبه سوری های کنونی ! از این میدان جنگ و توپ و خمپاره خبری نبود و فقط آتشی کوچک به صورت بوته هایی خار و در هر کوچه و خیابان بود و سرخی من از تو زردی تو از من ! پرشی شادمانه از روی آتشی نمادین و پر سر و صدا ! صدایی نه از جنس خمپاره ۸۰ یا توپ ۱۱۰ ! صداهای خنده بچه ها دور آتش و همراهی بزرگ ترهایمان ! آن زمان ها نوروز را با چادری به سر کردن و مراسمی چون قاشق زنی بیاد دارم که کاسه بدست زنگ خانه ها را میزدیم و آجیل و آبنات بود که در آن کاسه های کوچک پر می شد!
نوروز با خرید های شب عید و فروشگاه ها هم یاد آور رسیدن سال جدید می شد و جامه های نو بر تن همه شادی را بر صورت ها با خنده طنین انداز بود!
چه بر سر آن سال ها آمد ؟ ما عوض شدیم یا نحوه زندگی ما؟ چه شد که این گونه برای خود هم غریب شدیم؟ از هم دور شدیم ! دیگر آن صفا و صمیمیت نیست؟ نوروز را اکنون با چه بیاد می آورم؟ با غرش ترقه ها و ترافیک خیابان ها؟ با بی احترامی های کوچک و بزرگ از همان مردم؟ یا آن مردم هم با تغییر نحوه زندگی و پیدایش تکنولوژی های جدید عوض شده اند؟ به دنبال چه در این دو هفته مانده به سال جدید سردرگم هستیم و در خیابان ها از هم پیشی میگیریم؟ انگار نوروز را باید زود به سرانجام برسانیم! تند و سریع زن و مرد … پیر و جوان در حال دویدن باشیم ! انگار عمرمان در حال تمام شدن است و باید زود کاری را انجام دهیم!
کاش کمی هم به داشته هایمان به اندوخته های سال قبل خود مراجعه میکردیم و پشت سر را میدیدیم ! چه در انبان نهادیم و چه چیز را میخواهیم بدست بیاوریم؟
و زنگ آغاز سال جدید نواخته میشود همان گونه که زمان در انتظار ما باقی نمیماند و به پیش میرود و انگار دیگر همه چیز به پایان رسیده و حال میتوانیم نفس راحتی بکشیم و ریتم تند زندگی را که در این هفته های آخر اسفند داشته ایم آرام کنیم! کاش بیاییم و از امروز آغاز گر باشیم … همان گونه که هر سال می خوانیم : ای برگرداننده دل ها و دیده ها . حال ما را نیکو ترین حال بگردان
به امید آن روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.