سال نو …. ماهی قرمز …. سفره هفت سین

و داستان به قوت خود باقی است ! باز هم در شروع سال جدید و مردمی که به دنبال هبوط در پی هم در حال دویدن هستند ! مردمی که شاید خود ندانسته در حال این افت و خیزها هستند آن هم برای هیچ! که اگر از جنس هیچ ه تناولی باشد که هزاران هزار ارزش دارد و اگر نه که ….!
نوروز در حال آمدن است و خانه ها در حال تکیده شدن ! این روزها در خیابان ها چهره های بانوان محترم بسیار دیدنی است ! سرخ و سفید … از همه رنگ و تمیز و سفید …. کاش همیشه عید و نوروز در جریان بود! کاش تمیزی بانوان را آقایان هم به همراه داشتند و هزاران آرزوی دیگر …. هم برای بانوان و هم برای آقایان!
نمیدانم از چه وقت بود که برای این ماهی های زبان بسته قرمز دلم میسوخت … ۵ سال یا بیشتر ولی هرچه به یاد دارم در عجب بودم که این ماهیان نگون بخت با آن وضعیت اسف بار و فلاکت آمیز که در تشت های زرد و آبی … خود را برای نوشیدن قطره حبابی هوا به ما جلوه میدهند تا در نهایت به درون تنگی افتاده و سیزده روز نوروز ما راهمراهی کنند و دیگر هیچ … یکی از جوی آب سر در آورد دیگری به فاضلاب منزل افتاده و دیگری هم خوراک سگی یا گربه ای و شاید هم دست کودکی به فشار بر اندامش رضایت دهد و آخر ….!
شاید از همان ابتدا در نکوهش خرید و فروش این زبان بسته ها مینوشتم و به تمسخر دوستان نیز عادت کرده بودم اما خدا رو شکر میبینم و میخوانم که این روزها خیلی ها در این باره مینویسند و به نوعی همه گیر شده که خود جای امیدواری دارد . اما نمیدانم آیا به تعداد افرادی که تلاش میکنند تا این ماهی ها را نخرند هم افزوده شده؟ماهی های کوچکی که از دنیای بعد از تشت و تنگ خبری ندارند! ماهی هایی که در بدترین شرایط نگهداری میشوند … سردی هوا … گرسنگی و آلودگی زیاد و در آخر هم مرگی ناخواسته! وزارت بهداشت هم امسال اعلامی کرده بود در همین خصوص که ماهی های قرمز آلودگی زیادی را به خانه های ما انتقال میدهند و نباید خریداری شود!
در هر حال دوست عزیز …. لطفا همکاری بفرمایید و به جای این ماهی های بی چاره به دنبال سین باشید ! سفره هفت سین نیازی به این ماهی ها ندارد ! به این ها رحم نمیکنید بیایید به خودتان رحم کنید و از آلودگی و بیماری جلوگیری کنید! دوست من ماهی قرمز در سنت ما ایرانی ها نبوده و نیست …. ماهی قرمز سالیان قبل از چین به ایران راه یافته و سفره هفت سین اما از اجداد ما به ما رسیده و باید به درستی آن را حفظ کنیم ….
دوست من با نخریدن شما ومن و ترویج این نخریدن به یکی از اعضا فامیل خود کم کم صدای دست ها بلند شده و این تجارت کثیف برچیده میشود!
پس : ماهی قرمز از رسم های ما ایرانیان نیست و سر سفره های هفت سین جایی ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.