بافت قدیم شهر ها

مدتی است که نمایشگاه های عکس قدیم در ایران رواج پیدا کرده و این مورد را میتوانیم از برگزاری این دست نمایشگاه ها برداشت کنیم که فقر اطلاعات از گذشته شهر ها و نابودی بافت قدیم در زمان حال مارا دچار آشفتگی روحی کرده !
در بسیاری از شهر های کشور های مختلف بافت قدیمی روستا و شهر به خوبی حفظ شده و نه تنها مردم بلکه دست اندر کاران شهری هم به مرمت و نگهداری آنها کوشش می کنند. بافت قدیم محلی برای نشان دادن جوامع شهری یا روستایی در گذشته بوده و به محلی برای بازدید توریست ها و همین طور مردم همان کشور تبدیل شده است .
هویت شهری و روستایی را میتوان از این بافت قدیم دریافت کرد و علاوه بر آن با قدم زدن در این بازمانده از گذشته میتوان بر افزایش قوه تخیل و همین طور افتخار از آن چه بودیم به اکنون رسید ! وقتی بدانی سنگ فرش هایی که اکنون پا را بر روی آن ها گذاشته ای چه داستان ها که میتوانند داشته باشند و چه بر سرشان آمده بر حفظ آن کوشا خواهی شد … مگر آن هویت ما مردم از کجا آغاز شده ؟ و نه آن است که از نیاکانمان این هویت را به ارث برده ایم و تاریخ ما یعنی اعتبار و هر آن چه که هستیم؟
به محل زندگی خود دقیق شوید … به آن جایی بروید که در حال حاضر به جنوب شهرمان مشهور است آن هم به فرهنگی غلط … کمی که به محیط خو بگیرید انتظار دارید تا دورو بر خود از گذشته هم چیزی را نظاره گر باشی … و متاسفانه چند صباحی دور است که دست هایی در حال نابودی این تاریخ و هویت شهری و روستایی است ! از بین بردن گذشته چه از روی نادانی و چه از عمد و دانایی زیاد تفاوتی در نتیجه نخواهد کرد و فقط ضربه را به صورت مشترک جامعه کنونی خواهد خورد !
حال این نمایشگاه ها فقط برای یاد آوری آن چه دیگر نیست برپاست و بس !! کاش میتوانستیم در حفظ باقی مانده ای از گذشته کوشا باشیم و در جلو نابود کنندگان مقاوم ! تا بتوانیم به آیندگانمان نشان دهیم و پاسدار داشته هایمان باشیم … نه آن که هویت و گذشته خود را در عکس ها جویا شویم و جز آهی از ته دل چیزی دیگر را نداشته باشیم ! از دست رفته ها را نمیتوانیم باز گردانیم اما بیایید برای داشته هایمان اهمیت قایل شده و در نگهداری آنها کوشا …..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.