کلاغ

نمیدانم شما هم جزو افراد سحر خیز هستید یا مثل اکثر مردم تا به حال حتی طلوع خورشید را هم ندیده اید ؟ از آن جا این پرسش بوجود آمد که معمولا صبح ها کلاغ را میبینم که به صورت دسته جمعی به جایی پرواز میکنند … به راستی هیچ در مورد این پرنده که از دید خیلی ها شاید زشت هم باشد فکر کرده اید؟ این پرنده ای که شاید در همه جا به دزدی و بد یمنی مشهور باشد و علاوه بر قرار گرفتن در داستان ها به سناریو فیلم های ترسناک هم کشیده شده و معمولا همه جادوگران و بدکاران دارای کلاغ هستند و حتی فرا تر از آن به افکار جامعه نیز این بدیمنی و نحسی عجین شده است !
اما هیچ گاه شده که همان اوایل صبح که دسته جمعی مسیری را طی میکنند و این عادت معمول خود را در همه شرایطی حفظ کرده و به راه خود ادامه میدهند به فکر افتاده باشید که این کلاغ ها به کجا میروند و نزدیک غروب آفتاب هم به کجا بر میگردند؟ آیا رنگ سیاه پرهای آن است که این پرنده سخت کوش را به نحسی و بدیمنی در افکار انسان ها کشانده است؟ چرا تا کنون کسی نتوانسته حتی در اسارت از خیلی از عادت این پرنده که خود را به همه شرایط محیطی عادت داده دست یابد؟ در چرخه زیست محیطی در چه رده بندی و رتبه ای قرار دارد؟ و خیلی چرا های دیگر که با دیدن آنها میتوانی به آن برسی؟
در اطراف ما هم خیلی از افراد هستند که به همین کلاغ ها شباهت دارند … میبینیدشان اما دیده نمیشوند و اگر دیده هم بشوند به بدی است … بیایید این بار با ذهنی روشن به آنها نگاه کنیم … اطمینان داشته باشید که خوبی ها و نکات مثبتی را میتوانید پیدا کنید … البته اگر بخواهید … !

 

39 دیدگاه دربارهٔ «کلاغ»

 1. از لحاظ زیست شناسی کلاغ جزو جانوران مضر به حساب می آید به طوری که یکی از دلایل کاهش نسل پرندگان دیگر به حساب می آید این جانور با خوردن تخم و جوجه سایر پرندگان باعث از بین رفتن سایر نسلها میگردد و چون دشمن طبیعی ندارد جمعیت کلاغها روز به روز افزون شده و با حرکت دسته جمعی باعث جلب توجه و تحریک افکار میگردند و این سوال به ذهنشان متبادر میشود که این جماعت سیاه پوش صبحها کجا رفته و عصرها از کجا برمیگردند!!!! فکر کنم همگی به مدرسه میروند!!!!
  محمدعلی اینانلو که یکی از فعالان شناخته شده طبیعت در ایران میباشد میفرماید که با از بین بردن کلاغها نه تنها دچار عذاب وجدان نشوید بلکه ازینکه درحال خدمت به محیط زیست میباشید هم برخود ببالید

  1. کلاغ پرنده ای است معاشرتی که دسته جمعی در دهکده ها زندگی می نماید و لانه خود را بر فراز شاخه های درختان یا در سوراخ صخره ها بنا می کند.

   وقتی که مشغول ساختن لانه هستند ، اغلب مصالح ساختمانی را از هم می دزدند و زمانی که دزد از نظر ناپدید می شود، کلاغی که خیانت دیده است ، به نوبه خود جبران زیان می کند . با این همه روح همکاری و تعاون در کلاغه به منتهی درجه وجود دارد .

   نمونه هایی از همکاری آنها
   اگر پای یکی از کلاغ ها در اثر تصادفی بشکند یا آسیب ببیند، کلاغ های دیگر به محض این که صدایش را شنیدند، به طرفش می آیند، زخمش را تسکین داده و به او کمک می کنند تا پرواز کند و اگر کلاغی مجروح بر زمین بیفتد، دسته جمعی می رسند و آنقدر بال و پر می زنند، تا دوست مجروح خود را به کنار آب برسانند .

   اگر کسی برای خارج کردن جوجه ها به لانه کلاغ ها نزدیک شود، پدر و مادر آنها با فریاد، کلاغان دیگر را به کمک می طلبند . در اندک زمانی، گروهی کلاغ اجتماع کرده و با حمله به متخاصم او را از میدان به در می کنند و گاهی با نوک خود چشم آن شخص را کور کرده یا از حدقه خارج می سازند.

   حیله کلاغ از روباه بیشتر است
   کلاغ ، موش را بسیار دوست دارد و برای شکار آن بر پشت بزی که مشغول چریدن ریشه درختان است می نشینند . حیوان با سم های خود خاک را زیر و رو می کند ، در این موقع موش های صحرایی از همه جا بی خبر، از زیر خاک سر بیرون می آورند و کلاغ او را می رباید.

   گاهی اتفاق می افتد کلاغ و روباه یکدیگر را ملاقات می کنند ، حال اگر روباه طعمه ای در دهان داشته باشد، این برخورد بسیار جالب و تماشایی خواهد بود ، چرا که کلاغ با قار قار خود رفقایش را خبر می کند و بعد دسته جمعی با یک حمله برق آسا بر سر روباه فرود می آیند و او را نوک باران می کنند . روباه نیز چاره ای ندارد ، جز این که طعمه را بگذارد و فرار کند.

   کلاغ و تقلید صدا
   کلاغ ها استعداد عجیبی در تقلید صداهای گوناگون دارند و به خوبی قادرند صدای مرغ، سگ و گربه یا آواز خروس را تقلید کنند. گاهی اتفاق می افتد کلاغی در لانه مرغ مخفی شده، صدای مرغ یا خروس را تقلید می کند ، منظورش این است که مرغ را از جوجه هایش دور کند ، تا جوجه را برباید . اگر با این حیله موفق نشود در بالا سر مرغ پر می زند ، یا در اطرافش راه می رود که مرغ از فرط خشم به کلاغ حمله می کند . در این اثنا کلاغ دیگری جوجه را می رباید.

   قانون مداری کلاغ
   عدالت در قلب جماعت کلاغ ها باجدی ترین وضع خود حکمفرماست . وقتی یکی از آنها تخلف ورزد، کلاغ ها شورایی تشکیل می دهند تا درباره سرنوشت همکارشان تصمیمی اتخاذ کنند . این بحث و شورا، ساعتها طول می کشد تا این که حکم صادر شود. در حالی که متهم در فاصله ای آن طرفتر با بی صبری منتظر نتیجه محاکمه است.

   وقتی شورا تصمیم به برائت کلاغ گرفت، گروه کلاغ ها به پرواز در می آیند و از نظر ناپدید می شوند، ولی اگر متهم محکوم شده باشد ، آن وقت به سویش حمله ور می شوند و با ضربات مهلک نوک خود، چشمان کلاغ بیچاره را از حدقه در می آوردند و آن قدر این را ادامه می دهند تا کلاغ بی جان گردد و نقش بر زمین شود.

   هوش کلاغ
   کلاغ از حیوانات باهوش و با شعور است و طرز زندگی او از ادراک درستش حکایت می کند . به موارد زیر توجه کنید:

   اگر دو نفر خود را به پرنده کوری نزدیک کنند و بعد یکی از آنها محل را ترک کند، اکثر پرندگان تصور خواهند کرد که هر دو نفر دور شده اند و کار و فعالیت خود را دوباره آغاز می کنند . ولی کلاغ ها به خوبی درک خواهند کد که یک نفر از آن دو باقی مانده است.

   کلاغها در موقع پروازهای دسته جمعی ، یک قراول در جلوی خود حرکت می دهند . کلاغ پیشتاز قدرت هوش و ذکاوتش به قدری است که می تواند خطر را به خوبی تمیز دهد و امنیت دورترین نقاط مسیر حرکت را نیز کاملاً تحت کنترل قرار دهد.

   اگر کلاغ تکه نان خشکی به چنگ آورد که نتواند آن را خرد کند، بدون تأمل آن را به منقار گرفته، خود را به نزدیکترین جوی آب یا حوض می رساند و با حوصله فراوان آن را آن قدر در آب نگاه می دارد، تا کاملاً نرم و قابل خوردن گردد.

   برای پوست کردن گردو و یا خوراکیهایی که دارای پوست سفت هستند، آن را به منقار گرفته از ارتفاع بر تخته سنگی رها می کند تا به تخته سنگ اصابت کرده ، مغزش از درون پوست خارج شود.

   کلاغ ها اهل تفریح ، عیش و نشاط اند و برای خود، محافل انس مهیا می کنند . برای سرگرمی و تفریح گاهی سایر حیوانات را آزار می دهند . مثلاً به روباه ، خرگوش یا گربه ای که خوابیده ، بی سرو صدا حمله می کنند و او را به وحشت می اندازند و خود ابراز شادی و نشاط می کنند.

   با مشاهده کلاغ مرده ای، جنجال و همهمه عجیبی به راه می اندازند و در مرگ او سوگواری کرده و مرده خود را تشییع می نمایند.

   کلاغ ها قادر به محاسبات ریاضی هستند.

   در سحرگاهان، این پرنده سحر خیز، هر که را خفته بیند، با صدای مخصوص خویش، او را بیدار می نماید.

   کلاغ در قرآن
   داستان قابیل و هابیل پسران حضرت آدم (ع ) را شنیده اید که قابیل به برادرش حسادت می ورزید و درنهایت او را کشت.

   ” پس خداوند کلاغی را برانگیخت ، تا در زمین کاوش کند و به او بنمایاند که چگونه جسد برادرش را بپوشاند.( قابیل با خود) گفت: وای بر من که از این کلاغ ناتوانترم که ( بدانم چگونه) جسد برادرم را ( با خاک) بپوشانم. پس برکرده خود پشیمان شد.[ مائده / ۳۵]

 2. در ضمن دوره تظاهر به سهراب سپهری بودن و اینکه” چرا در قفس هیچکسی کرکس نیست” گذشته و یکسان دیدن تمامی آدمها به نظر من ساده لوحانه است اگر قدری در جامعه امروزی دقت کنید متوجه میشوید که برخی آدمها واقعا بد هستند دلیل و علتش را نمیدانم و از لحاظ استعاری فرقی با کرکس و کلاغ ندارند و یکسان نگاه کردن تمامی افراد جامعه مثل قیاس دوچرخه و هواپیماست که هردو انسان را جابجا میکند ولی این کجا و آن کجا؟؟؟

  1. کلاغ پرنده‌ای است از خانواده ی گنجشک‌سانان است که دارای قدی متوسط و پرهای سیاه در قسمت های سر، بال، دم و گردن است ولی در ناحیهٔ پشت و شکم دارای پرهای خاکستری مایل به سفید است.

   منقار کلاغ نسبتاً بلند و قوی است.

   بالها و پاهای نیرومند دارند. پرندگانی اجتماعی، عدالت پیشه، معاشرتی و با روحیه همکاری و تعاون هستند و اغلب گستاخ و جنگجو می باشند.

   کلاغ ها قادر به محاسبات ریاضی هستند.

   کلاغ تقریباً همه چیز می خورد. خوراکش حشره و جانوران کوچک است اما اغلب تخم‌ها و جوجه‌های پرندگان دیگر را می ربایند.

   کلاغ ها استعداد عجیبی در تقلید صداهای گوناگون دارند و به خوبی قادرند صدای مرغ، سگ و گربه یا آواز خروس را تقلید کنند. گاهی اتفاق می افتد کلاغی در لانه مرغ مخفی شده، صدای مرغ یا خروس را تقلید می کند ، منظورش این است که مرغ را از جوجه هایش دور کند، تا جوجه را برباید. کلاغ ها طول عمرشان طولانی است.

   کلاغ‌ها در عالم پرندگان مغز متفکر به‌ حساب می‌آیند. کلاغ ها توانایی تشخیص رنگ دارند. نر و ماده آنها همشکل است و روی شاخه ی درختان و صخره‌ها و در سوراخ‌ها لانه می سازند.

   برخی از گونه‌های کلاغ عبارتند از: کلاغ زنگی ، ابلق، کلاغ گردن بو( این نوع در ایران زندگی می کند)، غراب گردن سفید، غراب، کلاغ لاشه، سر قهوه‌ای، کلاغ گردن‌بور، کلاغ ماهیگیر، هندی، غراب جنگلی، کلاغ طوقی ،کلاغ خاکستری و…

 3. هر مغز متفکری که در راستای آزار و اذیت سایر موجودات فسفر بسوزاند را نمیتوان ستود
  اگر به جای کتب زیست شناسی اندکی تاریخ مطالعه میفرمودید متوجه میشدید که اکثر بدنامان تاریخ از بهره هوشی بالایی برخوردار بوده اند و ازین بابت جناب کلاغ کار چندان مهمی انجام نداده است!!!!

  1. رضا جان بازم کل کل؟ عزیز برادر با کلاغ هم مشکل داری تو؟ نکنه شما هم از کلاغ میترسی؟ بابا تاریخ کجا بود؟ یک بار دیگه به خاطر من متن رو بخون …! عرض کردم خدمتتون کمی به افراد دوروبر خودتون که به مشابه کلاغ دیده نمیشوند نیم نگاهی بیاندازید ….

 4. مطلب شما را چندین بار خواندم شما میفرمایید کلاغ جانور باهوشی است چرا بهش توجه نمیشه؟؟ و باز میفرمایین در جامعه افراد مثل کلاغ زیادن و چرا بهشون توجه نمیشه؟ عرض بنده اینه در جامعه هم مثل طبیعت افراد باهوش ولی مضر وجود دارند که برای جامعه سودمند نیستند و هوشمندی یک موجود دلیل بر سودمندی آن نیست

  1. سپاس … کمی توی منزل در فامیل دقت کنید … خیلی از کسانی که به نظر شما نمی آیند مهره های کلیدی هستند و باید کلید هاشون را دریابید ….

 5. قربان ما تمام افراد مثبتی که نیت خیر خودشون رو طی سالیان متمادی به اطرافیان نشون دادن چه کلیدی چه غیر کلیدی در نظر میاوریم اصل مثبت بودن افراد است نه مهم بودنشون!!!!!!!!

 6. کلاغ از دید من یعنی خاطرات کودکی و حتی حال
  کلاغ پر گنجیشک پر …. وجالا …. نگاهش پر صداش پر ولی نه خاطرات که پر نمیشه خاطراتش نپر بزار کلاغ بپره
  راستی شما که اینقدر در مورد کلاغها میدونید چرا کلاغها هیچ وقت به خونه نمیرسند 
!!!
  میدونین خوبی کلاغ بودن چیه کلاغها رو اکثر مردم دوست ندارند ولی اونها عادت کردن دوستشون ندارن ولی زندگی میکنن کاش میشد ….. کلاغها با معرفتن تنهات نمیگذارن به مترسکشون نوک میزنن ولی تنهاش نمیگذارن
  کاش کلاغم بود نوک میزد ولی نمیپرید

 7. میدانید چرا کلاغها با کسانی که برای ما شبه کلاغ هستند مهره های کلیدی هستند ولی هیچ دیده نمی شوند چیه ؟….به نظر من به این دلیل که این کلاغها هستند همیشه هستند وقتی همیشه نباشن یا دور باشند شاید دیده بشن وقتی همیشه باشی دیده نمیشی ارزش نداری مردم ما به کمبود ها عادت دارند در دسترس نباش وقتی نباشی به دنبالت می گردند دنبال خاطره میگردند وقتی همیشه باشی خاطره فراموش می شه حتی اگه عشق بورزی دیده نمی شی اینجا با چشم فکر میکنند نه با عقل نه با دل نداشته ها خاص ,داشته ها همیشگی, عادی, معمولی پس همیشه نباش دور باش وقتی کمتر دیده بشی بیشتر به یاد میای .. برای انسانها همیشه نباش … کلاغهای بی گناه قصه ما هم به همین جرم دیده نمیشن به چشم نمیان فراموش میشن ….

 8. سلام..
  من مطلب کلاغ و بقیه نظرات رو خوندم…….و نظرات جالبی بود ……
  اصولا با کلاغ ها مشکلی ندارم و به نظرم اصلا حیوان مضری نیست برخلاف دیدگاه بقیه یا یه قول نویسنده بد یمن و…….
  ولی در مورد ادما …..سرشت کلاغ..رو بیشتر قبول دارم ….. منظورم اینه که به این افراد واژه کلاغ بیشتر صدق میکند و سزاوار تر ….
  واین که بخوایم با دید مثبت به اون دسته از ادما که توی زندگی هممون هستند نگاه کنیم موافقم ولی تحمل بعضی از اونا خیلی سخته……..واین که تو رو خر فرض میکنند بدتر….
  وبا دیدگاه خورشید خانم هم که فرمودند:((وقتی همیشه نباشن یا دور باشند شاید دیده بشن وقتی همیشه باشی دیده نمیشی ارزش نداری مردم ما به کمبود ها عادت دارند در دسترس نباش وقتی نباشی به دنبالت می گردند))
  قبول دارم اما این رو هم میدونم که همیشه نبودن به این معنا نیست که بیشتر دنبالت بگردند….گاهی باعث کمرنگ شدن ادما می شه…… باعث عادی شدن نبودنش…. این طور نیست؟

 9. من از کلاغها بدم می آید چون من خوا ستم به یک کلاغی که فلج بودغذا بدم ولی دوستانش به من حمله کرد ومن را زخمی کرد و من از ان وز به بعد آرزو ی من این شده که کی نسل کلا ها منقرض می شود

  1. شاید اشتباه از ما بوده …. بیاییم پرندگان و حیوانات را به خود وا گذاریم ! آیا نیازی به تیمار ما دارند؟ طبیعت را به حال خود بگذاریم تا همه چیز به حالت خود باز گردد.

  2. شاید و به احتمال . همانطور که در متن ها آمده این کلاغ توسط همان شورای کلاغ ها تنبیه شده بوده و شما نادانسته با کمک به متمم موجب خشم شورای کلاغ ها شدی 😊
   من در ایام نوجوانی به یک کلاغ پیر در پشت بام خانه کمک کردم و چند روزی به او غذای نرم و آب میدادم . اما یکروز رفتم دیدم کلاغ همانجا افتاده و مرده ! هیچ کلاغی هم حمله نکرد .

 10. سلام،در مورد جمله آقارضا که میگه از لحاظ زیست شناسی کلاغ ها موجودات مضری هستند باید عرض کنم خدا هیچ موجود مضری نیافریده،تازه خداییش اگه بخواین بین کلاغ و انسان یکی مضر باشه اون کدومه؟کی تو طبیعت آشغال میریزه؟کی با تغییر شرایط طبیعی زمین اکوسیستم رو به هم میزنه؟من فکر کنم کلاغ ها هم در مورد انسان همین فکرو میکنن که که خدایا عجب موجود بیخودی آفریدی.حالا با همه این حرف ها که به نظرم از نظر زیست شناسی انسان از همه موجودات مضرتره آیا میشه گفت که واقعا انسان موجود به درد نخوریه؟در صورتیکه انسان به تعبیر قرآن میتونه به اعلی علیین برسه و خلیفه الله بشه.(آقارضا سعی کردم غلط املایی نداشته باشم)

 11. سلام در جواب اقا رضا شما اصلا میدونی داری در مورد چه پرنده ای حرف میزنی میگی مضر هستند کلاغ تا حالا از نزدیک دیدی اصلا داشتی نه تنها مضر نیستند بلکه مفیدند تا حالا با چشم خودت دیدی کلاغ از لونه پرنده های دیگه جوجه ببره این کارا مال انسانها و گربه ها هستش نه کلاغ اونا باهوشن میخوایی چی بگی بگی مضرند نه داداش حرفت کاملا غلطه ما انسانها برای اونها مضریم که با صدمه زدن به قلمرو اونا و فضولی کردن تو کارشون مانع زندگیشون میشیم بعد در موردشون حرفهای بی مورد میزنیم که اصلا صحت نداره

 12. کلاغ ها صبح برای تغذیه میرن اطراف شهر که هوا بهتر و محل جمع اوری زباله هست و عصر بر می گردن اگر هوای شهر خیلی خوب باشه یا غذا زیاد باشه نمیرن.

 13. سلام. تشکر فراوان از مدیر وبلاگ و نظرات کاملاً دقیق . بیش از هزار بار شده که کلاغ سیاه سحر برای نماز بیدار کرده مرا . از لحاظ ریاضی طوری حساب می کنند که تا وقتی برم دستشویی و وضو بگیرم و سجاده پهن کنم ؛ حال اگر بخواهم قبل نماز اول یک چایی بخورم با صدای هشدار پیوسته و گوش خراش می گویند که فرصت تو کم است و اگر چای بخوری نماز صبح تو قضا میشه و چندین بار برای امتحان مثلاً یک چای خوردم و واقعاً نمازم غذا شده.
  در کارهای دیگر هم اگر وقت کم داشته ام هشدار داده اند خیلی دقیق که انگار خداوند می فرستد آن کلاغ را.
  اگر کار اشتباهی هم یک ساعت بعد قراره انجام بدم هشدار دادند این کلاغ های سیاه.
  ولی اگر یک ساعت آینده قراره کار خوبی انجام بشه برای من یا خودم انجام بدم کلاغ های نصفه سیاه و نصفه سفید مطلع می کنند. که هر دو پرنده نقش خوب را ایفا می کنند . و این بستگی به سرنوشت ما، ایمان ما، و عملکرد ما ، و خطرات و فواید انسانها و محیط اطراف ما داره. و این پرنده ها به قول اسماعیل مثل دیگر موجودات پروردگار هر کدام یک فایده دارند. الحمدلله رب العالمین به خاطر نعمتهایی که به ما عطا فرموده است.
  تشکر فراوان از مدیر وبلاگ و دوستان دیگر.

 14. سلام.
  چند وقته هر زمان که از خونه بیرون میایم(من برادرم و‌پدرم) یه کلاغ میاد تو مسیرمون و با قارقار معنی دار و تعقیب کردن و گاهی حمله باعث وحشتمون شده.چند بار هم بهش غذا دادیم ولی بیخیال نمیشه.چیکار باید کرد.؟کسی میتون کمکی بکنه؟?

 15. من به حرف شما اعتقاد دارم دوست عزبز و باورش هم برام اوایل سخت بود ولی با تکرار مکرر متوجه شدم که کلاغها خیلی وقایع به ما اگاهی میدن

 16. سلام
  امروز تو پارک بودم، دوتا کلاغ اومدن و به من نزدیک شدند و بالای سرم تا فاصله دو سه سانتی اومدند و با سر و صدا انگار نمیذاشتند من به راهم ادامه بدم، ایستادم و نگاهشون کردم، رو شاخه درخت به حالت هجوم به من مدام غار غار میکردند، تا میومدم برم بازم میومدند به سمتم، بیست دقیقه ای وقتم رو گرفتند تا راهم رو کج کردم ، خیلی رفتارشون عجیب بود، من از یه سمت دیگه رفتم، اصلا متوجه نشدم که چه آلارمی میدند، گرسنه اند؟ تشنه اند؟ هشدار چی؟ چرا نذاشتند از اون مسیر برم من

 17. کتاب “کلاغنامه” عباس صفاری مطالب بسیار مفید و شگفت آوری درمورد تاریخچه نگاه آدم ها به کلاغ از گذشته های دور تا به حال داره. جالبه که در اسطوره ها و افسانه های قدیم، کلاغ ها نه تنها نحس نبودند، بلکه خیلی مبارک و حتی رساننده پیام خدایان به پیامبران بودند. جالبه که انقدر امروز نحس بودن کلاغ برامون بدیهی و جا افتاده هست.

  1. سپاس از محبت شما برای آگاهی رسانی … بله در اسطوره ها کلاغ مبارک بوده است … کتاب را باید خواند

 18. من حدود یک ساله که از یه بچه کلاغ که نمیدونم چطوری اومده بود بالکن ما نگهداری میکنم مشکل بال و دم داشت بردم دکتر و حل شد میتونه راحت از ÷یش ما بره اما نرفته البته میره رو درخت تو حیاط کلاغ ها بش حمله می کنن امروزم این اتفاق افتاد کلاغمون رفته و هنوز نیومده کلاغ ها به کلاغی که ÷یش ادم ها بوده حمله میکنه بهر حال آقا ی نفیسی این اولین بار بود با یک کلاغ تا این حد نزدیک بودم یه تجربه فوق العاده از موجودی با هوش , و وابسته تر از سگ

  1. عالی بود این تجربه شما که با ما به اشتراک گذاشتید …بله کلاغ بسیار باهوشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.