این بار لرزش در شهر مقدس ! مشهد

بلایای طبیعی دست از سر کشور ما بر نمیدارد ! بلایایی که به همراه حوادث بی شماری که سببش خود ما در این کشور هستیم دست به دست هم داده و آرامش را از گوشه کنار ایران به دور ساخته ! هنوز از حادثه پلاسکو دور نشده بودیم که تصادفات جاده ای با آمار زیاد ضربه ای به جامعه ایران وارد کرد ضربه ای که خود ساخته خودمان با فرهنگ رانندگی و ماشین های غیر استاندارد و فرهنگ گردش در نوروز به هر بهایی بود! این بار از نوروز و حوادث اش زیاد دور نشدیم که باز دو گسل در سنگ سفید فریمان آزاد شد و زمین لرزه ای به شدت ۶ ریشتر را به همراه داشت ! درست است که شاید خسارت مالی این زمین لرزه بیش زا خسارت جانی آن بود اما با آزاد سازی انرژی بزرگی از زمین در این منطقه و نزدیکی محل آزاد سازی آن به سطح زمین شدت و احساس آن بیش از آن بود که بتواند در آستانه تحمل و ترس مردم قرار گیرد و باز حس ترس و وحشت همه را در اطراف مرکز زلزله لرزاند. چیزی که باید میشد و حس ترس هم به مانند دیگر احساسات بشری از روی آگاهی و هشدار به درجه بالا رسیده و مردم پریشان و نگران !
سوال های زیادی پیش می آید هم به صورت تخصصی و هم عامیانه از هر جهت ! به قولی دیگر خوب بود که از برگزاری کنسرت ها در مشهد جلوگیری به عمل آمد که شاید اگر این اتفاق افتاده بود الان تمامی بلایا بر سر برگزار کننده و مردم شرکت کننده میرفت و می شد از فکر انرژی و تخلیه آن بیرون شد ! آن موقع بود که علم زمین شناسی هم جای خود را با افکار و شایعه ها عوض میکرد و دیگر کسی به فکر گسل های منظقه سنگ سفید هم نبود ! بگذریم از آن و این و فقط بدانیم که لرزش زمین به این شدت و از طریق این گسل ها نشان از جمع شدن تدریجی سالیان سال انرژی زمین بوده و بی گمان با سستی پیش آمده در اثر بارندگی های اخیر در سازه های زمین شناسی منظقه سنگ سفید فریمان و گسل های آن منطقه به ناگاه انرژی زمین از این طریق راه به پوسته بیرونی یافته و خود را نشان داده است . چیزی که مهم است علاوه بر شدت و پس لرزه ها که از نظر علم زمین شناسی پدیده ای عادی به شمار میرود و باید تا هفته های اخیر هم شاهد این گونه پس لرزه ها باشیم این است که این آزاد سازی در نزدیکی پوسته بیرونی زمین بوده و به همین علت هم شدت زیادی را همراه داشته و هم زمین لرزه با صدای فراوان رخ داده که بر ترس و وحشت مردم افزوده است.
علاوه بر نکات ذکر شده لازم به ذکر است که در این گونه موارد هرچه در ارتفاع بالاتری از سطح زمین و ساختمان ها باشیم شدت بیشتری از لرزش ساختمان را میتوانیم حس کنیم و همین باعث وحشت بیشتر ما خواهد شد و کار پسندیده میتواند ترک نقاط بلند و به سطح آمدن باشد البته در زمانی که پس لرزه ها حس نمیشود!
حالا چرا پس لرزه و نه دوباره زلزله؟ در اینگونه فرایند زمین شناختی وقتی پس از زلزله اصلی لرزش های زمین رخ میدهد که شدت آن در مقیاس ریشتر از زمین لرزه اول کمتر است به آن دیگر زلزله نمی گویند و آن را پس لرزه های لرزش اصلی قلمداد میکنند.
همین طور با توجه به شایعاتی در خصوص مقایسه این زمین لرزه با زمین لرزه بم باید دانست که در بم نیز همانند این زمین لرزه شهر جدید آسیب بسیار کمی دید و بیشتر تخریب ها در شهر قدیم بم که فاقد ساختمان های جدید و مهندسی ساز بود و همین ارگ که از جنس خشت بود و قدمت فراوان داشت تخریب صورت گرفت … همان طور که در این زمین لرزه اخیر ۴ روستای قدیمی به همراه حمام بسیار قدیمی نیشابور تخریب شده و ساختمان های شهری مشهد دچار آوار و خرابی عمده ای نخواهد شد و نباید جای نگرانی از این دست و این گونه قیاس ها باشد.
به هر حال انسان دارای احساس گونانگون بوده که یکی از آن ها برای حفظ بشر بکار میرود و آن هم حس ترس می باشد و نباید از این حس مثل دیگر حس های بشری نگرانی یا پنهان کاری وجود داشته باشد. امید که هم وطنانم در آن خطه از میهن ام بتوانند به مرور به زندگی عادی خود بازگشته و این پدیده زمین شناسی نیز به زودی با آزاد شدن انرژی کامل خود از لرزش زمین رهایی یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.