حال ما خوب است ! اما تو باور نکن !

این روزها مشکل آب و نبود آن بیش از همیشه موجب نگرانی شده ! نگرانی که به بحران به در خواهد آمد و گریبان گیر همگان خواهد شد !  بی آبی و بحران آن در تمامی عرصه ها نه تنها فقط در کشاورزی یک مشکل خواهد بود و باید آگاه بود که این دشواری که اکنون به دلیل تغییرات اقلیمی همراه با عدم مدیریت صحیح آب است به زودی عوارض خود را در همه جا نمایان خواهد کرد و به طور مستقیم بر روی همه چیز اثر بخشی خواهد داشت !
درست است که تغییرات اقلیم در کره خاکی ما زمین به مرور در حال انجام است اما میتوان به جرات این را گفت که این تغییرات به دلایل بسیاری در کشور ما رشدی صد چندان پیدا کرده و تغییرات ی که در دنیا به مرور در حال انجام است در ایران به سرعت و آنی شده و مشکلات آن از قبیل کمبود آب – حشکسالی – بی آبی – رانش زمین – خشکی تالاب ها و مرداب ها – خشکی رودخانه ها و دریاچه ها – فرونشست زمین – آلایندگی زیستی و مجیطی – انتشار گرد و خاک به وسعت زیاد و خیلی مشکلات دیگر را میبینیم !
نیازی نیست تا برای درک بهتر موضوع به خوزستان یا آذرباییجان سفر کنیم ! کافی است تا در اطراف محل زندگی خود کمی دقیق تر شویم و دید خود را بازتر کنیم تا به راحتی تمام این موارد ناشی از بحران بوجود آمده را درک کنیم ! درست است که از چند سال پیش شعاری نمادین به عنوان جنگ بعدی بر سر آب است را شنیده بودیم اما هم اکنون مدت ها است که این جنگ در شهر ها و روستاهای ما بوقوع پیوسته و هر از گاهی این نزاع های قومی و جمعیتی را از جای جای میهن می شنویم و می بینیم. جنگی که در ایران بین مردم در حال عمل است یعنی بحران بی آبی و مشکلات آن !
چرا باید تالاب های پریشان و بختگان خشک شود ؟
چرا زاینده رود را اینچنین بی رحمانه رها کرده ایم ؟
چرا دریاچه ارومیه باید اینچنین حالی را داشته باشد ؟
چرا باید دریاچه مهارلو به نمک زاری بزرگ تبدیل شده باشد ؟
چرا هوای خوزستان قابل تنفس نیست ؟
چرا …. چرا … و چرا؟

6 دیدگاه برای “حال ما خوب است ! اما تو باور نکن !”

    1. یقینا بحث بی آبی و مشکلات ناشی از آن علاوه بر تغییرات اقلیمی و عدم مدیریت صحیح به بی فرهنگی هم خواهد رسید . این رشته سر دراز دارد

  1. مساله آب در ایران واقعا داره به یک فاجعه مجسم تبدیل میشه. هر جا پا میذاری آثارش رو می بینی… هر جا… بختگان و مهارلو و پریشان خشک خشک… ارومیه نیمه جان… چاه هایی که مدام عمیق و عمیق تر شدند و شیره جان زمین را کشیدند. زمین های فسا و میناب و … که انقدر شیره جانشان کشیده شده که دهان باز کرده اند و مدام نشست می کنند… بالاترین آمار فرونشست زمین در جهان را داریم. زمین هایی که به نشست برسند زمین های مرده محسوب می شوند و تا ابد احیا نخواهند شد و این یعنی ما در مدت زمانی کوتاه، این سرزمین هزاران ساله را رسما داریم می کشیم و نشسته ایم مرگ خودمان و مرگش را نظاره می کنیم…

    1. متاسفانه همین طور شده و نه تنها ما برای آیندگان و حتی حال خودمان هم کاری نمیکنیم بلکه کسانی که در راس کارها و امورات اجرایی هم هستن جز به منافع خود به چیز دیگری فکر نمیکنند … حال ما خوب است اما تو باور نکن !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.