جنگ ستارگان

تا به حال از سری مجموعه جنگ ستارگان هیچ کدومش رو دیدید؟ به نظرتون چطور بودن ؟ آیا این سری جدید رو هم دیدید؟ قسمت هفتم از جنگ ستارگان؟
قبل از هر چیز باید این رو بگم که خیلی از دوستان که سررشته در امور فیلم و سناریو و سینما دارن خیلی با اینجور فیلم ها ارتباطی رو برقرار نکرده اند و شاید به نظرشون دیدن اینگونه فیلم های تخیلی اون هم با این سبک خیلی بچه گانه و بی معنی باشه اما به نظر من قرار نیست که این فیلم و این گونه از فیلم ها رو با شاهکار های سینمایی مقایسه کنیم !
ما میتونیم اون شاهکار ها رو ببینیم اون هم در هر ژانر که دوست داریم و این هم در کنار اون ها ! در ضمن دیدن این گونه فیلم ها راحت هست و کلا نباید هر فیلمی که به سختی مخاطب رو به خودش جذب میکنه و برای فهمیدنش نیاز هست تا فیلم رو دوباره دید از این فیلم بهتر باشه ! نه این که این فیلم ه جنگ ستارگان بچه بازی باشه و نبینیمش و نه اینکه اون فیلم های جنجالی و فیلسوفانه رو فقط ببینیم ! نه این و نه اون …. باید ذایقه فکری خودمون رو جوری تربیت کنیم که بتونیم در هر موقع بسته به روحیات خودمون هر فیلمی رو ببینیم !
جنگ ستارگان رو تا حالا از نسل پیشین من دیده اند و الان هم میتونن نسل بعد من ببیند … این سری های جنگ ستارگان از همون سه گانه اول با روح آدمی بازی کرده و میکنه …. اطمینان داشته باشید که این همه هیاهو و تبلیغ برای هیچ نیست … این روزها همه جا تبلیغ اون رو میبینید و ساخته هایی از اون جنس رو در هر جا میتونید پیدا کنید . یقین داشته باشید که اگر هیچ قسمت از قبل رو هم ندیدید چیزی رو از دست نمیدید و همین الان تصمیم بگیرید برای دیدن این قسمت هفتم !
بهتون اطمینان میدم که نه تنها چیزی رو از دست نمیدید بلکه بهش علاقمند میشید …. و از این به بعد نگاهتون به آسمون و آینده جور دیگه ای هست.
جنگ ستارگان رو بدون پیش داوری ببین از همین سری شروع کن و من بهتون اطمینان میدم که اونجور که فکر میکنی به نتیجه نخواهی رسید و احتمالا گوشه هایی از ذهنت رو روشن میکند.

starwars

فریاد ه سکوت

همیشه برایم سکوت فریاد داشته ! و همیشه برای نزدیکان و دوست و آشنا در مورد سکوت کویر و فریادش گفته ام و همیشه هم با نگاه های متعجب آنها روبرو شده ام ! اما همیشه بر این باور بوده ام و هستم ! باوری در سکوت ! اولین بار فریاد سکوت را در کویر شهداد کرمان شنیدم جایی که در نیمه شب من بودم و کویر و آسمان ه پر ستاره جایی که بر پهنه کویر دراز کشیدم و به آسمان نگاه کردم آسمانی درخشان از ستاره ها و همهمه ای از صداهای ناشنیده ! فریادی از کویر و سکوتش که مرا در آن تنهایی به میان خود کشید و آن لحظه دیگر تنها نبودم !
این روزها است که از طرف ناسا فایل های صوتی کهکشان ارایه شده و من باز غرق آنها شده ام فریادهایی از جنس کهکشان ! مجموعه صدا هایی را که ناسا “خارج از جو زمین” رکورد کرده و تحت عنوان
Symphonies of the Planets
روانه بازار کرده و تا کنون پنج ولوم آن پخش شده و در سایت های معتبر بفروش میرسد .گفته میشود در ضبط و تنظیم این آهنگ ها از هیچ ساز یا افکت خاصی بهره گرفته نشده و تمام این صداها زمزمه سیارات کهکشان راه شیری میباشد که برایم من این زمزمه ها همان تداعی کننده فریاد است فریاد کهکشان ! خوب است شما هم در این فریاد با من شریک باشید

برج میلاد ! نماد تهران و یا برج مخابراتی؟

در سال ۱۳۸۷ برج میلاد با عنوان برج مخابراتی افتتاح شد آن هم پس از ۱۱ سال ساخت و آماده سازی! و از همان ابتدا نیز با حاشیه هایی همراه بود تا جایی که شایعه ای مبنی بر دروغ سیزده در چند سال قبل مبنی بر کج شدن ۶ متری آن بر سر زبان ها افتاد! شایعه ای که به دور از واقعیت نیز بود. و اکنون پس از آن سال ها هنوز هم در بین سازندگان برج و حتی مردم در استفاده واقع آن بحث و حدیث هایی است و هنوز هم مشخص نیست این برج به عنوان برجی مخابراتی بنا نهاده شده و یا نمادی برای تهران و یا هر دوی آن !
هنوز هم سازندگان آن را در رده ششمین برج مخابراتی جهان عنوان میکنند و به تازگی هم بر آمار آنها یک آمار نیز افزوده شده! اولین برج مخابراتی دنیا از نظر بزرگی و مساحت راس برج در ارتفاع !
نمیدانم این آمار ها به چه کاری می آید ؟ و این اولین ها چه دردی را دوا میکند! برجی که حتی سازندگان آن نیز خود می دانند در زمان طراحی و ساخت آن تکنولوژی ساخت و حتی بتن ریزی شناور فونداسیون آن را ما در ایران نداشتیم و نباید به بلندی و ششمین بودن نیز ببالیم ! برجی که اگر به عنوان برج مخابراتی بنا شده ساختی بی ملاحظه و ریخت و پاشی در امور مالی و مالیت شهروندان است ! آن چه که در دنیا مرسوم است این بوده که برج های مخابراتی در شهرهایی برپا می شوند که ارتفاعی در نزدیکی محل بر پایی آن ها وجود ندارد و برای پوشش قرار دادن آنتن های مخابراتی نیاز است تا ارتفاعی این چنین بنا نهاده شود اما در تهران با ارتفاعات بسیار نزدیک و مجاور آن آیا این بنا باید بنا نهاده می شد؟ و یا می توانستند تمامی این ابزار و آنتن ها را بر روی این ارتفاعات بنا نهاد و کل تهران را نیز در پوشش قرار داد. اگر هم برجی به عنوان نماد تهران به جای نماد فعلی یعنی برج آزادی قرار بر بنا بود آیا این ارتفاع معقول به نظر میرسد؟ و یا میتوانستیم با حتی نصف این هزینه برجی زیبا را بنا نهاد تا تمامی اهداف گردش گری و توریستی را هم داشت و اجرایی کرد؟
برج آزادی نیز این روزها وضعیت خوبی را نداشته و علاوه بر فرسودگی حاصل از عمرش و عدم مرمت سالیانه و تخصیص بودجه ای برای آن از آب گرفتگی در سقف برج و همین طور زیر زمین آن رنج میبرد. آیا با از بین رفتن آن میتوان برج میلاد را جایگزینی مناسب برای نماد تهران دانست؟ برج مخابراتی که تقریبا از تمامی نقاط تهران دیده میشود!

Hitman GO

نمیدانم تا چه حد به دنبال حل کردن معما هستید؟ آیا در پی یافتن حل معما های هستید؟ یا سریال های جنایی و معمایی را پیگیری میکنید؟ اصلا در چه رده سنی قرار دارید؟ میدانستید از مرز ۴۵ که بگذرید باید به دنبال فکر کردن رو مسایل باشید یا خود را با حل جدول سرگرم کنید؟ سودوکو هم بد نیست و میتوانید به راحتی در طول روز خود را با آن سرگرم کنید و به خوبی راه حل های جدید هم برای اینگونه پازل ها پیدا کنید.
در دنیای تکنولوژی بیایید پا را فراتر بگذارید و همه این دغذغه ها را نیز به برنامه های روی موبایل یا رایانه خود و یا تبلت ها قرار دهید و در هیچ زمان از آن ها غافل نشوید. یکی از این برنامه ها مردی است به نام هیتمن که بر اساس فیلم خود نیز ساخته شده و قرار است تا شما به جای او فکر کنید و او را حرکت دهید …. Hitman GO  نام این بازی جذاب است که برای سیستم عامل های آندروید و اپل موجود بوده و با هزینه ناچیزی میتوانید آن را بر روی دستگاه های خود قرار داده و در اوقات فراغت یا حتی در جلسات کسالت بار از محیط دور شوید. اطمینان داشته باشید که علاوه بر سرگرمی به ماهر شدن شدن در حل معماها کمک خواهد کرد! بد نیست تا برای من هم از مراحل ی که پیش رفتید بنویسید تا باهم تبادل اطلاعات کرده باشیم. در حال حاضر آخرین مرحله ای که توسط سازندگان آن بر روی دستگاه ها قرار دارد هیتمن در فرودگاه است که به خوبی روزها و شاید هم هفته ها شما را درگیر خود میکند. برای دانلود آن میتوانید از این جا + بر روی دستگاه های اپل اقدام کنید.

Wunderlist

با توجه به دوره تکنولوژی و در دست داشتن انواع گجت ها برای اکثریت مردم و همین طور عمومی تر شدن استفاده از اینترنت آن هم در همه جا حتی در تمامی راه های ایران بر آن شدم تا از برنامه بسیار مفیدی بنویسم که یا با آن سرو کار داشته اید و یا الان با آن آشنا خواهید شد.
زمان و استفاده از کاغذ های یادداشت دیگر به پایان رسیده و باید همراه و سوار بر موج های تکنولوژی دیگر آن یادداشت های خانگی کاری و علمی خود را تغییر دهیم و این امکان پذیر است با استفاده از برنامه های یادداشت ی که با تنوع بسیار در دسترس همگان هستند و فقط ما باید برنامه ای را که به نظرمان جامع تر است را انتخاب و استفاده کنیم.
یکی از این برنامه ها همان طور که در عنوان این مطلب نیز ذکر شده برنامه Wunderlist است که به جرات میتوان یکی از بهترین برنامه برای یادداشت برداری و اشتراک آن قلمداد کرد. این برنامه با توجه به گسترش خود در تمامی سیستم های عامل و همین طور حتی با استفاده از Browser های مختلف بر روی اینترنت کار همه را به خوبی راه میاندازد . شما در یک گجت و سیستم عامل مطلبی را یادداشت کنید و آن را با همزمانی این برنامه بر روی همه گجت ها دریافت میکنید. به راحتی میتوانید یک عنوان برای مطلب خود تهیه کنید و آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و یا از آن در خانه یا محل کار خود چاپ بگیرید. میتوانید قرار ملاقات های اداری خود را بین منشی خود و اعضای جلسه به اشتراک بگذارید و یا حتی لیست خرید خود را از منزل بر روی گوشی خود و در راه منزل در دسترس داشته باشید.
میتوانید به راحتی عنوان فیلم هایی که میخواهید ببینید را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و آنها هم نظرات خود را بر روی مطلب شما حذف یا اضافه کنند … دیگر به دنبال چه هستید؟ پس یادداشت های قبلی و کاغذی خود را کم کم از یاد ببرید و به جمع این استفاده کنندگان بپیوندید …

ساعتی به نام ه ساعت زمین

نمیدونم تا چه حد با این عنوان آشنایی دارید و از کی این پروژه رو دنبال کرده اید و یا اصلا اعتقادی به این کارها دارید و یا مثل خیلی دیگر از دوستان میشنوید و به تمسخر به آن نگاه میکنید؟ ساعت ه زمین ساعت زمین یک رویداد جهانی سازماندهی شده توسط صندوق جهانی طبیعت (به انگلیسی: World Wide Fund for Nature)‏ است و در آخرین شنبه ماه مارس هر سال برگزار می شود. همه با خاموش کردن چراغ ها و سایر دستگاه های الکتریکی غیر ضروری خود به مدت یک ساعت آن را یادآوری می کنند ! حتما میگویید چرا؟
هدف نخست این اقدام و این پروژه این است که به مردم آگاهی درباره تغییرات آب و هوایی و نیاز به مصرف محتاطانه انرژی در جهان را بدهیم. این رویداد برای اولین بار در سیدنی استرالیا توسط Leo Burnett و صندوق جهانی طبیعت (wwf) در حالی برگزار شد که نزدیک به ۲/۲ میلیون نفر در آن شرکت کردند و چراغ های غیر ضروری خود را خاموش کردند و بدنبال این حرکت شهرهای دیگر دنیا نیز به این رویداد پیوستند و در روز ۲۳ مارچ سال ۲۰۰۸ از ساعت ۲۰ شب تا ۲۱:۳۰ این رویداد را به ثبت رساندند.
پس به طور بسیار ساده …. بیایید کمی هم به فکر مادرمان زمین باشیم و آن را برای آیندگان حفظ کنیم. کار آسونیه بیایید ما هم فردا شب یعنی شنبه ۹ فروردین ماه در اقدامی سمبلیک به خودمون و دورو بری ها ثابت کنیم که میتونیم کاری انجام بدیم شاید این کار بتونه تداوم پیدا کنه و از استفاده بیشتر انرژی پرهیز کنیم ! پس بیایید فردا شب به مدت یک ساعت و نیم همه چراغ ها رو خاموش کنیم ….
میدونید تو این زمان خیلی از مکان های دیدنی و مشهور دنیا هم تمامی چراغ ها رو خاموش میکنن؟ یعنی ما از اون ها هم کارهامون واجب تره؟ کاری نداره ها …. پس با هم باشیم ….

تکنولوژی و زندگی روزمره ما

تا به حال از تکنولوژی زیاد تر از موضوع های دیگر نوشتم چرا که عاشق این علم و حاشیه های اون هستم و کارم نیز به نوعی با اون ارتباط داشته ! موضوع از آن جا شروع شد که به طور بسیار تصادفی و خنده دار بعد از اعلامی که آیفون قدیمی من با هشداری قرمز رنگ کرد با بی دقتی کامل و طبق معمول ه ٩٩ درصد از کاربران تایید کردم و نتیجه آن شد که شماره های روی گوشی که شاید بعد از ۶ سال روی گوشی ذخیره شده بود به سادگی از دست رفت!
زیبایی از آن جا شروع شده بود که دو روز پیش هم مک بوک باز هم به دلیل غفلت من و سهل انگاری کاملا از کار افتاد ! هارد کلا از بین رفت و اطلاعات هم ….!
خوب نتیجه آن شد که کپی که از آیفون گرفته بودم بر روی مک هم از بین رفته بود و در حقیقت دستم به جایی بند نبود! ناراحتی هم سودی به همراه نداشت! یک سری از شماره ها رو که در حافظه خودم داشتم و به ناچار در پستی که روی فیس بوق گذاشتم فراخوانی برای دوستان بود تا شماره هاشون رو برام ارسال کنند و در طی همون ساعت اولیه تعدادی از خوبان را دوباره در گوشی داشتم و ناگهان جرقه ای به ذهنم رسید !
به یاد داشتم از اکانت اپل آی دی قبلی خودم بر روی آیفون و شبکه ابری اپل احتمالا ذخیره اطلاعات داشته ام . مشکل این جا بود که کلمه عبور را بیاد نداشتم و نتیجه فراموشی پسورد و دریافت مجدد آن بود که انجام شد و به راحتی همه اطلاعات به جای خود بازگشت ! نمیدانم در سیستم های عامل دیگر هم از این شبکه های ابری وجود دارد یا نه؟
در آخر باز هم ایمان من به شرکت اپل و محصولات آن …. بیش از حد به آنها علاقه دارم و ایمان دارم ! و این ضرب المثل که هیچ گرانی بی علت نیست …..

تلفن همراه

در تعجب هستم از کارکرد این تلفن های همراه و تعداد آن ها در ایران ! این روزها به جرات میتونم بگم در دست حدود ۳۰ درصد از کاربران تلفن همراه دو گوشی یعنی دو خط دیده میشود البته به شخصه تا ۳ گوشی هم دیده ام ! یعنی ۳ خط ! همراه اول … ایرانسل … رایتل ! از نظر کاربرد و استفاده در این جا روی اپراتور ها بحثی نمیکنم چرا که خود دارای بحثی جدا و پر حاشیه است و فقط در کاربرد این تلفن های همراه آن هم توسط من … شما و دیگران نظر دارم و در تعجب زیاد!
نمیدانم و زیاد در خاطرم نمانده که وقتی هنوز به این تکنولوژی دست پیدا نکرده بودیم و آلوده این امواج نشده بودیم به چه صورت زندگی میکردیم؟
درست به یاد دارم زمان های خیلی گذشته را وقتی اولین خط همراه خود را خریداری کردم به همراه یک عدد گوشی صا ایران آن هم به اندازه یک کتلت با آنتنی بلند ! و حسی غریب که از دستانم تا مغز کشیده میشد ! یک حس همراه با اطمینان از بودن یک همراه که با چشم های از حدقه در آمده و شاید هم کنجکاو مردم که هر جا میرفتم نگاهم میکرد همراه بود!
این روزها اما به مانند آن سالیان دور نیست و شاید اگر بدانیم کسی از تلفن همراه استفاده نمیکند برایمان جای تعجب داشته باشد! این روزها از صدای زنگ تلفن های همراه و جواب دهی کاربر آن حتی داخل موال های عمومی هم راحتی نداریم ! در هواپیما تا قبل از لحظه برخاست و یا به مجرد نشستن روی باند همه دست به کار میشوند ! و به خصوص در هواپیما گوش های خود را تیز میکنم تا ببینم پیام هایی که از اطراف من مخابره میشود و یا دریافت تا چه حد واجب و حیاتی است؟ و در همه موارد این را شنیده ام : ما داریم پرواز میکنیم باید خاموش کنم تا رسیدم زنگ میزنم ! و یا من رسیدم … آره هنوز تو هواپیما هستم !
واقعا مخاطب این گفتگو و خود فرستنده این قدر به این پیام آبکی نیازمند است؟ وقتی تلفن همراهی در دست نبود سفر ها چگونه انجام میشد؟ وقتی به شهر مقصد میرسیدیم چگونه سریع اطلاع رسانی میکردیم که ما رسیدیم ! آیا به نظر شما چند درصد از گفتگوهای ما واجب است ؟ چقدر مهم است این گفتگوها و حیاتی؟
بیایید در روز و در هفته و در ماه با خودمان قراری داشته باشیم و ساعتی … روزی … را بدون این تلفن همراه به سر بریم … به خودمان عادت دهیم تا در مواقع بیکاری به یاد عمه ی خاله ی دوستمان نیافتیم ! بیایید در موقع رانندگی تلفن همراه خود را در حالت سکوت قرار دهیم ! بیایید در سفرهایمان اعلام ورود و خروج نکنیم ! بیایید از این تکنولوژی استفاده بهینه و درست بکنیم ! و برای این باید از خودمان شروع کنیم ! و کم کم آن را در اطرافمان در دوستانمان تزریق کنیم !
فکر نکنید کار راحتی است ! خیر همه ما به این تلفن های همراه معتاد هستیم و ترک این اعتیاد هم کار ساده ای نیست! کاش روز جهانی بدون ارتباط هم در جایی پایه گذاری و ثبت میشد!

بزن بریم …. به سرعت برق و باد

این روزها تکنولوژی در تمامی ابعاد زندگی ما رخنه کرده و همه باید و به ناچار درگیر با آن هستند و به هیچ صورتی نمیتوان از آن جدا شد ! دیگر زمان قدیم به سر رسیده و برای همراهی با دیگران و انجام تمامی کارها از ابزار هایی باید بهره برد. کشورهای پیش رفته که دیگر گوی سبقت را از همه ربوده و برای زندگی در این کشور ها باید به این ابزار آلات و تکتولوژی همراهشون آشنایی کامل داشت. کشورهایی مانند سوئد و نروژ ، آمریکا و کانادا دیگر تکنولوژی را جزیی از زندگی مردم به در آورده و ندانستن راه و رسم تکنیکال و به روز ، یعنی به نوعی مردن و بس …. !
باید بتوانیم در همه سن و سالی با این ابزارک ها خو بگیریم و استفاده از آنها را به همراه پیشرفت آنها بیاد داشته باشیم …. دیگر با همراهی این ابزارک ها سریع بودن و راحتی را هم اضافه کنید …. یعنی هم باید با تکنولوژی آشنایی کامل داشته باشیم و هم بتوانیم راحت و سریع به نتیجه هم برسیم ….
دیگر دوره قدیم تمام شده و طبق اعلام سازمان ملل در عصر حاضر بیسواد به کسی اطلاق میشود که به تکنولوژی آشنایی نداشته باشد.
مثلا این روزها همه میتوانیم با همین ابزار ساده تلفن همراه خود به خیلی از کارهای به راحتی رسیدگی کنیم و نیازی به ابزارک دیگری هم نیست چرا که خیلی از ابزارک ها را چه به صورت مجازی و چه حقیقی در تلفن های ههشمند امروزی داریم . پس چاره ای باقی نمیماند مگر استفاده هر چه بهتر و به روز تر از این ابزار که میتوان گفت در جوامع امروزی در دسترس همگان است …
و همه این ها یعنی درک جامعه بالاتر رفته و استفاده از تکنولوژی به نیازی روزانه در آمده …. برای عکس گرفتن نیازی به دوربین نداریم و یا حتی برای نگاه کردن به عکس ها و فیلم ها هم نیاز به هیچ آلبوم یا تلوزیونی نیست و یا پرداخت های بانکی دیگر از پشت عابر بانک ها به درون گوشی ها آمده و استفاده از شبکه های مجازی و اجتماعی هم به راحتی امکان پذیر شده است ! برای دانستن موقعیت جهانی خود نیازی به نقشه و قطب نما یا جی پی اس هم نیست ! پیدا کردن راه یا مکان هم برایمان از طریق همین گوشی ها به راحتی امکان پذیر شده ! پس بیایید بیش از پیش و به روزتر به این امکانات مجهز شویم و راه های استفاده از آنها را هم بهتر فرا بگیریم

زندگی از نوعی دیگر

همه ما در حال زندگانی هستیم اما به شیوه های متفاوت آن … یکی در این جا دیگری آن ور دنیا یکی در ناز و نعمت و رفاه و دیگری در فلاکت !!
این روزها بیشتر ما در جایی گرم و نرم با تمام امکانات رفاهی ولی بی حوصله و غرغرو و شاکی از همه چیز زندگی می کنیم و ظاهرا هم از این زندگی راضی نیسیتیم! سفری داشتم به کویر … به لوت ه عزیز … به جایی که کمتر کسی گذارش به آن جا می افتد ، در حاشیه کویر و بعد از تاغ زارها … بعد از آب انبارهای خالی از آب و رسیدن به مرز بودن و نبودن و … شروع لوت ….
شب را با روشنایی چراغ های پر نور خودرو به کومه ای رسیدم به اطاقکی که صاحبانش به نام خانه میشناختند و بس …. چرا که گرمای وجودشان گرم تر از شعله های آتش هیزم های درون اجاقشان بود …. بی هیچ شناختی مرا به داخل دعوت کردند و هر آن چه داشتند را جلوی من گذاشتند …..
برای آنهایی که برای تامین آب شرب هم مشکل داشتند این یعنی همه چیز … یعنی همه چیز خود را برای مهمان ه ناخوانده و ناشناس خود و راحتی او فدا کردن …. و شاید این برای ما هنوز معنایی ندارد !
زندگی آنان بدون برق و آب … بدون همه چیز که ما داریم و نمی بینیم پر معنی بود ! باید میبودی و حس می کردی …. حس می کردی وقتی برای راحتی تو آن کومه کوچک را ترک کردند تا خوب بخوابی و خود در سرمای گزنده لوت ، بدون کیسه خواب خارجی و مارک دار رها ساختند و آسمان سیاه و خالی که پر بود از ستاره را طاق خود ساختند ….
نه از اینترنت خبری بود و نه از ماهواره …. نه تلفنی حتی از نوع همراهش …. نه از بخاری و نه از تهویه مطبوع …. نه از یخچال نه از برق و آب لوله کشی … نه حمام و نه دستشویی ….
به نظرت چند روز را میتوانی در آن جا دوام بیاوری؟ به نصف روز میرسد؟